reklam
reklam
DOLAR 32,9926 % -0.15
EURO 36,0309 % 0.1
STERLIN 42,7833 % -0.23
FRANG 36,8303 % -0.34
ALTIN 2.554,13 % -0,29
BITCOIN 60.784,00 3.196
reklam

MSB: 1 Ocak’tan bu yana 673 terörist etkisiz hâle getirildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
MSB: 1 Ocak’tan bu yana 673 terörist etkisiz hâle getirildi
reklam

Öte yandan, son 6 aydır, İsrail’in hukuk tanımayan saldırılarının şiddetini artırarak devam ettirmesi, yoğun sivil ölümlerine yol açması, özellikle çocuklara karşı vicdansızca davranışları, Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakması, yardım kuruluşlarını bile vurması Gazze’deki trajedinin ne kadar vahim boyutlara taşındığının göstergesidir.

Ayrıca, çatışmaların diğer bölge ülkelerine de yansıması kaygı vericidir. Küresel barışa ve istikrara zarar veren bu insanlıktan uzak saldırıların bir an evvel son bulması adına uluslararası toplumu bir kez daha göreve çağırıyoruz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kabul ettiği son ateşkes kararının ve Uluslararası Adalet Divanının açıkladığı ilave tedbirlerin uygulanmasını teminen gerekli önlemlerin vakit kaybetmeksizin alınması gerekmektedir.

Yine,

– Ülkemizin girişimleriyle Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen “30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü”nü bir kez daha kutluyor,

– 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü dolayısıyla “Otizm”in bir eksiklik değil, farklılık olduğunun tekrar altını çiziyor,

– 4 Nisan Dünya Mayın Bilinci ve Mayın Faaliyetine Destek Günü kapsamında bu konudaki farkındalığa dikkati çekiyoruz.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir.

Bu kapsamda;

– Ağrı, Kars, Iğdır ve Tatvan başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde Kış 2024 Tatbikatı başarıyla icra edilmektedir.

Birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda muharebe imkân ve kabiliyetlerini denemek ve eğitim seviyelerini geliştirmek amacıyla fiilî atışlı ve atışsız arazi tatbikatı olarak icra edilen Kış-2024 Tatbikatı’na 3’üncü Ordu Komutanlığı Ana Ast ve Bağlı Birlik Komutanlıkları; Kara Kuvvetleri Komutanlığınca görevlendirilen Komando Birlikleri, Kara Havacılık Unsurları, Sınıf Okulları ile kamu kurum ve kuruluşları katılmaktadır.

5 Mart- 5 Nisan tarihleri arasında; Seferberlik Tatbikatı, Topçu ve Komando Karma Birlik Eğitimi, Atışsız Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı, Hudut Güvenliğinin Sağlanması Tatbikatları, Atışlı Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı olmak üzere 5 ana faaliyet ve bunlara bağlı özel tatbikatların icra edildiği Kış-2024 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü 3 Nisan’da gerçekleştirilmiştir.

– 8-19 Nisan tarihleri arasında Fransa’da, Mayın Harekâtına yönelik eğitimlerin icra edileceği OLIVES NOIRES-2024 ve,

– 8-21 Nisan tarihleri arasında Romanya ev sahipliğinde Batı Karadeniz’de Temel Deniz Harekâtına yönelik eğitimlerin yapılacağı SEA SHEILD-2024 tatbikatlarına katılım sağlanacaktır.

Ayrıca;

– 15 ve 17 Nisan tarihlerinde hava sahamızda F-16’larımız eşliğinde ABD’ye ait uçaklarla havada yakıt ikmali ve Müşterek Taarruz Kontrolör eğitimleri yapılması planlanmaktadır.

– İspanya Deniz Kuvvetlerine ait Galicia ve Reina Sofia gemilerinin, 12-18 Nisan tarihleri arasında Antalya’ya planlanan liman ziyaretleri kapsamındaki “Hava Savunma Eğitimi”ne 4 adet F-16 uçağımız ile katılım sağlanacaktır.

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği kapsamında Romanya’daki görevini 31 Mart’ta tamamlayan 4 adet F-16 uçağı ve personelimiz 2 Nisan’da ülkemize dönmüştür.

Bu vesileyle 1952 yılından bu yana aktif, yapıcı ve saygın bir üyesi olduğumuz NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümü kutluyoruz.

Türkiye; Avrupa-Atlantik coğrafyasında güvenlikle ilgili tüm meselelerde en önemli platform olmayı sürdüren NATO’ya, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de önemli ve belirleyici katkılarda bulunmaya devam edecektir.

reklam

YORUM YAP